Online výstava a workshop
UDRŽITELNÝ ROZVOJ KULTURNÍ KRAJINY V ZALESNĚNÉM PROSTŘEDÍ
Výstava
Centrum představuje pracovní skupinu složenou z odborníků participujících na projektu TAČR, kteří dokáží na základě již získaných nebo v budoucnu získávaných zkušeností s interpretací prvků kulturně historické krajiny antropogenního původu, stanovit stav ohrožení, možnosti sekundárního využívání a udržitelnost antropogenních prvků bez snížení hodnoty výpovědi. Minimalizace druhu ohrožení formou vzdělávání nebo naopak přímá metodická pomoc při územním plánování a tvorbě projektů na stavby je optimální.
Kulturně historická krajina představuje mnohovrstevný soubor faktů přírodního i antropogenního původu a výsledek jejich vzájemné interakce. Charakter krajiny určují způsoby využívání v posledních letech, ale i mnoha staletí a tisíciletí nazpět. Projekt je zaměřen na identifikaci a dokumentaci antropogenních reliktů v zalesněném prostředí a vytvoření geodatabází včetně vhodných 3D modelů reliktů v různém stavu dochování, a to přehledně pro koncového uživatele map a certifikovaných metodik kvůli hospodaření v kulturně historické krajině. Koncový uživatel aplikací bude mít přímo zprostředkovány a definovány možnosti využívání zalesněné plochy s archeologickými památkami, které vystupují nebo naopak se zahlubují do přírodního reliéfu krajiny. Vytvořené mapy založené na digitálním modelu reliéfu, surových datech z LiDARu a historických mapách jsou vhodné pro rekonstrukci historické krajiny v pojetí ochrany přírody a zároveň nezbytné pro územní plánování. Certifikované metodiky představí možnosti např. těžby dřeva a přejezdnosti antropogenních reliktů různou těžební nebo svozovou technikou. Vedlejší produkty projektu představuje využití v památkové ochraně, cestovním ruchu a vzdělávání.
Online výstava a workshop
UDRŽITELNÝ ROZVOJ KULTURNÍ KRAJINY V ZALESNĚNÉM PROSTŘEDÍ
Výstava
V původním plánu projektu byla výstava zamýšlena jako putovní. Startovací pozicí mělo být Ministerstvo životního prostředí, poté se výstava měla po měsíci přesunout do Jihočeského kraje, kde měla přes České Budějovice doputovat až do Prachatic. Kvůli současné situaci byla však přesunuta online.
Certifikovaná metodika bude obsahovat postup predikce zaniklých vodních děl, a jejich následné využití pro výstavbu retenčních nádrží. Metodika tak popíše, jak co nejméně narušit původní relikt, a zároveň jej, co možná nejefektivněji, znovu využít. Předpokládaný termín publikování je prosinec 2020.
Specializovaná mapa
ANTROPOGENNÍ PAMÁTKY V ZALESNĚNÉM PROSTŘEDÍ
mapa
Specializovaná mapa bude obsahovat geografický přehled pozůstatků v zalesněné krajině pro potřeby státní správy, samosprávy a vlastníků pozemků, aby bylo docíleno udržitelného rozvoje zalesněného území. Mapa bude doprovázena katalogem těchto reliktů. Očekávaný termín vytvoření mapy je květen 2022.
Kniha
UDRŽITELNÝ ROZVOJ KULTURNĚ HISTORICKÉ KRAJINY
V plánované (listopad 2022) knize bude řešena otázka stávajícího hospodaření v zalesněném prostředí a jeho vliv na terénní relikty prehistorické a historické lidské činnosti, problematiku udržitelného vývoje z pohledu konzervace těchto památek, ale také společenskou odpovědnost, kterou má lidstvo samo vůči budoucím generacím.
Plánovaný uživatel výstupu/výsledku
Široký záběr v problematice ochrany archeologických památek, stavu kulturně historické krajiny a vytváření modelů dopadů lidského impaktu na krajinu v historických obdobích můžeme mít odběratele v různých odborech a úřadech samosprávy jako jsou vedle ochrany přírody regionální rozvoj, cestovní ruch, památková péče, územní plánování, stejně je tomu u státní správy včetně majitelé zalesněných nebo trvale zatravněných pozemků.
RETENČNÍ NÁDRŽ LS TELČ – HORNÍ
Lokalita se nachází v lesním prostředí (polesí Aleje nebo také Jestřebský les) na k. ú. Jestřebí u Brtnice, asi 1,3 km vzdušnou čarou jihovýchodně od intravilánu obce Jestřebí. Objekt bývalého rybníku/vodní nádrže se nachází mezi tratěmi Brodek a Mezi rybníky.
Díky tomuto záchrannému archeologickému výzkumu byla v roce 2018 podána žádost o projekt TAČR v rámci výzvy ÉTA.
RETENČNÍ NÁDRŽ U MALOVANÉHO MOSTKU
Lokalita se nachází v lesním prostředí (polesí Aleje nebo také Jestřebský les) na k. ú. Jestřebí u Brtnice, asi 1,3 km vzdušnou čarou jihovýchodně od intravilánu obce Jestřebí. Objekt bývalého rybníku/vodní nádrže se nachází mezi tratěmi Brodek a Mezi rybníky, pod nově zbudovanou nádrží LS Telč - Horní.
Tuto záchrannou akci jsme již mohli plně využít pro náš projekt TAČR, a to při sepisování certifikované metodiky (kterou najdete zde).